تبلیغات
بچه های سوم 14 - ده جاذبه توریستی برتر استانبول
 
بچه های سوم 14
جمعه 9 آبان 1393 :: نویسنده : aref

استانبول شهری است که فرهنگ و تاریخ خود را به خوبی به نمایش گذاشته است، شهری هیجان انگیز که چیزهای زیادی برای ارائه به مسافران سراسر جهان دارد. این شهر در دوران نوسنگی یافت شده است، استانبول امروز یک شهر مدرن است که از طریق مساجد آن، قصرهای سلطنتی و کلیساهای بزرگ و بازار باستانی به عنوان میراث تاریخی باقی مانده است. این شهر تاریخی میان شرق و غرب، بزرگ ترین شهر ترکیه است.

1. برج گالاتا
این برج با ارتفاع 67 متر(219 فوت)، در طول افق استانبول، دید وسیعی از شهرهای قدیمی و اطراف آن را ارائه می دهد. این برج سنگی قرون وسطی، شناخته شده به  عنوان برج مسیح، در سال ساخت خود یعنی 1348 بلندترین ساختمان در استانبول بود، هنوز هم پابرجاست. این برج در طول قرن ها تغییر یافته، در یک زمان به عنوان برجی برای مشاهده نقاط آتش سوزی استفاده می شده است. امروز، بالای آن کافه، رستوران  و باشگاه شبانه قرار دارند که دسترسی به آنها توسط آسانسور در ساختمان نه طبقه صورت می گیرد، که در آن می توان از مناظر خیره کننده لذت برد.

برج گالاتا


2. موزه باستان شناسی استانبول
یکی از موزه های مهم در ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است که در واقع سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی کیوسک. سه موزه مجموعا حاوی بیش از 1 میلیون اشیاء از تمدن ها در سراسر جهان هستند. در سال 1891 تاسیس شده، و اولین موزه در ترکیه بوده، و درکاخ توپکاپی واقع است. قدمت کاشی کیوسک به 1472 برمی گردد. موزه شامل هزاران اثر با ارزش، از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

موزه باستان شناسی استانبول


3. کلیسای چوره
کلیسای چوره ممکن است کمی دور از مسیرهای توریستی باشد، اما بازدید کنندگان می گویند که هنر بیزانس ارزش رفتن به آن جا را دارد. موزاییک باشکوه و نقاشی های دیواری زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم مقدس را به تصویر کشیده اند.این کلیسای شناخته شده تحت عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چوره، به عنوان یکی از زیباترین آثار بازمانده از معماری بیزانسی توصیف شده است. قدمت آن به روزهای کنستانتین برمی گردد، چوره در سال های اولیه آن یک صومعه بود. چند قرن بعد، به یک مسجد تبدیل شد و در سال 1948، به موزه تبدیل شده است.

کلیسای چوره


4. کلیسای آب انبار
کلیسای آب انبار استانبول را از قرن ششم قابل سکونت ساخته است زمانی که دستور ساخت آن توسط امپراطور روم ژوستین اول صادر شد. بازدید مسافران در مورد فن آوری رومیان باستان برای ساخت این شگفتی معماری که در دوره خود بسیار پیشرفته بوده مورد استفاده قرار گرفته است. مخازن زیرزمینی، تنها چند قدم دور از مسجد کبود، در محل قصر سلطنتی است که در قرن سوم ساخته شده بود و به عنوان کاخ سونکن ، آب انبار می تواند به میزان 8/2 میلیون فوت مکعب آب در خود نگه دارد. آب انبار یکی از مکان هایی است که در فیلم جیمز باند با نام، از روسیه با عشق، فیلم برداری شده در سال 1963 مورد استفاده قرار گرفته است.

کلیسای آب انبار


5. کاخ دلماباغچه
این کاخ لوکس، با شکوه و زیبا تنها برخی از صفات برای توصیف در مقایسه با کاخ ورسای است. در قرن 19 با استفاده از 14 تن برگ طلا ساخته شده است، کاخ پر زرق و برق ترکیه ترکیبی از معماری سنتی عثمانی با سبک های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو است. محل سلطنت شش سلطان در سال های 1856 تا 1924 ، و هم چنین محل نگه داری بزرگ ترین لوستر کریستال غیرمتعارف در جهان است، که هدیه ای از ملکه ویکتوریا بود. نمای کاخ دلماباغچه خیره کننده است و در امتداد خط ساحلی بسفر ساخته شده است.

کاخ دلماباغچه


6. مسجد سلیمانیه
بازدید کنندگان مسجد سلیمانیه می گویند زیبایی و آرامش این محل به آن ها حس الهام بخش معنویت می دهد. این مسجد واقع بر روی تپه سوم استانبول میباشد، دستور ساخت مسجد در 1550 توسط سلطان سلیمان صادر شد. این مسجد با شکوه، ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانسی است. این مسجد در طول سال ها به  شدت آسیب دیده بود، از جمله در طول جنگ جهانی اول زمانی که آتش سوزی آغاز شد در حالی که باغ ها به عنوان انبار سلاح مورد استفاده قرار گرفتند که در اواسط قرن بیستم دوباره بازسازی شد. این مسجد چهار مناره مشخصه دارد که هنگامی که ساخته شد، مرتفع ترین گنبد در امپراطوری عثمانی بود.

مسجد سلیمانیه

7. بازار بزرگ
مسافرانی که به خرید علاقه دارند نباید بازدید از بازار بزرگ با 5000 مغازه را از دست بدهند، که یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده در جهان است. بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده در روز در این مکان حضور دارند، بازار شامل مواردی از جمله جواهرات، فرش، ادویه‌جات، ترشی‌جات، عتیقه‌جات و سرامیک رنگ آمیزی شده با دست است. قدمت بازار به 1461 باز می گردد و امروزه نیز محل دو مسجد، چهار چشمه، دو حمام و یا حمام بخار، و شبستان جواهیر است، که در آن از کمیاب ترین و با ارزش ترین آیتم های سنتی یافت شده است. اینجا جایی است که خریداران دنبال سکه های قدیمی، طلا و جواهر، سنگ های قیمتی، اسلحه منبت کاری و مبلمان عتیقه هستند.

بازار بزرگ


8. کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی یکی از جاذبه های استانبول است که ترکیبی از تاریخ و مناظر خیره کننده است. این کاخ در تاریخ امپراطوری عثمانی احداث شده که توسط پنج کیلومتر (1/3 مایل) دیوار سنگی با 27 برج احاطه شده است. قدمت توپکاپی به قرن 15 برمی گردد، و بر روی یک تپه مشرف به دریای مرمره، بسفر و شاخ طلایی واقع شده است. در یک زمان این مکان، محل اقامت رسمی سلطنتی سلطان امپراطوری عثمانی و مسند دولت ترکیه بود، اما در حال حاضر به عنوان یک موزه و بزرگ ترین و قدیمی ترین کاخ در جهان است. بازدید کنندگان می توانند یک نگاه اجمالی به مکان های حرمسرا از جمله: جاییکه دولت در آن کار کرده است، مجموعه ای از سلاح های قدیمی استفاده شده توسط سلطان، آشپزخانه کاخ با مجموعه ظروف بزرگ، و وزارت خزانه داری با کلکسیون جواهرات و ساعت بیندازند.

کاخ توپکاپی

9. مسجد کبود
مسجد کبود، در اوایل قرن 17 ساخته شده ، و امروزه همچنان محل عبادت باقی مانده است. به این معنی که بازدیدکنندگان نیاز به زمان بازدید دارند، زیرا مسجد در طول روز پنج بار برای ادای نماز روزانه مسلمانان به روی گردشگران بسته است. تمامی بازدید کنندگان باید کفشهای خود را درآورند و زنان باید موهای خود را بپوشانند. این هزینه کمی برای دیدن گنجینه های بی قیمتی شامل 20000 کاشی و سرامیک در طرح های مختلف گل لاله و 200 پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده، با طرح های پیچیده است که می توانند بپردازند. این مسجد، ساخته شده توسط سلطان احمد، نام خود را از کاشی های آبی در گنبد و سطوح بالاتر فضای داخلی گرفته است.

مسجد کبود

10. مسجد ایاصوفیه
مسجد ایاصوفیه سابقا خانه عبادت بود که در طول قرون به مذاهب مختلف خدمت کرده است. به عنوان یک کلیسای یونانی ارتودوکس شرقی است که در زمان آغاز ساخت یعنی سال 537 خانه اسقف قسطنطنیه بود. برای تقریبا شش دهه در قرن دوازدهم یک کلیسای کاتولیک بود. در سال 1453به مسجد تبدیل شد، و تا سال 1931 که بسته شد مسجد باقی مانده بود. زمانی که آن را بسته بود. این مسجد در سال 1935 به عنوان یک موزه بازگشایی شد. در یک زمان، بزرگ‌ترین کلیسای جامع در جهان، و الهام بخش مساجد دیگر، از جمله مسجد کبود، و همینطور مثال خوبی از معماری روم شرقی بود. این مسجد به علت موزاییک هایش که صحنه های مختلف مذهبی را به تصویر میکشد مشهور است.

مسجد ایاصوفیه
Mohammad Amin14
نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : استانبول، ترکیه، جاذبه های توریستی استانبول،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:43 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
Cheers
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 05:01 ق.ظ
If some one desires expert view about blogging then i
advise him/her to visit this web site, Keep up the nice work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : aref
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :